ZŠ Šromotovo na Poháru rozhlasu!

16. 05. 2022     sekce: Úspěchy žáků     autor: Jan Mazan     tisk: tisk článku

Pohár rozhlasu

Pohár rozhlasu patří v České republice mezi nejvyšší nemistrovské soutěže pořádaných asociací školních sportovních klubů. Vznikl ve druhé polovině padesátých let 20. století. Původně se tyto soutěže konaly pouze na pěti stadionech a výsledky byly přenášeny rádiem. V roce 1969 se však mohly zapisovat i družstva druhého stupně základních škol. Zlaté časy nastaly v roce 1975, kdy se účast vyšplhala přes 5000 škol s 54 000 žáky. Pohár rozhlasu se letos pyšní svým 53. rokem a po dvou letech pauzy se vrací do obvyklé podoby. V rámci letošního ročníku Poháru rozhlasu by se mělo uskutečnit celkem 89 okresních kol. V současné době se soutěží o čtyři poháry zasvěcené význačným osobnostem, konkrétně Marii Losové (starší žákyně), Miroslavu Tučkovi (mladší žák), Alfrédu Janeckému (starší žáci), Františku Macákovi (mladší žáci).

Jak si vedli naši žáci?

Naše školní družstvo, v počtu třiceti žáků, se vydalo na okresní kolo do Přerova, kde si nevedlo vůbec špatně. Žáci byli rozděleni do tří skupin – mladší žáci, starší žákyně a starší žáci, kteří usilovali o postup do dalších kol poháru.

Největší úspěch dovezlo družstvo starších žaček, které se při konečném sčítání umístilo na krásném 3. místě. Výborným výkonem přispěla Klaudie Jedličková, která svým skokem do dálky (4,73 m) přepsala školní rekord a Tereza Sommerová, která se stala vítězkou prvního běhu na 800 m v čase 2:47.

Dalším velkým úspěchem se stalo družstvo mladších žáků, kteří „smolně“ vystoupali na čtvrtou příčku. Smolně proto, protože je k dosažení třetího místa dělilo pouze 50 bodů. Fanoušci atletiky jistě ví, jak malý bodový rozdíl toto znamená. Zde si nejlépe vedl Jakub Post, který si nasadil korunu opět ve skoku do dálky (4,35 m). Velmi dobrý výsledek předvedla také štafeta kluků ve složení Marek Grammer, Jakub Post, Tomáš Richter a Matyáš Hazmuka v čase 33.58 (třetí nejlepší čas závodu).

Poděkování patří také třetímu družstvu starších žáků, kteří na vítězné příčky nedosáhli, ale do každého závodu vložili srdíčko.

Pro všechny žáky byl Pohár rozhlasu velmi dobrou závodní zkušeností a také krásně stráveným dnem na čerstvém vzduchu a na sluníčku. To každý dnešní člověk ocení :). Všichni soutěžící předvedli uspokojivé výkony a učitelé se mohou pyšnit výbornými výsledky a kvalitní reprezentací školy. Všem závodníkům s pani učitelkou Černou děkujeme a gratulujeme. K článku také přikládáme cenné fotografie ze tohoto rušného dne. Také děkuji za pomoc fotografce Veře Vítkové.

Odkaz na online výsedky kliknutím zde.